Nauka i zabawa w jednym – czy to możliwe?

Matematyka, czyli królowa nauk często przydaje nam się w sytuacjach życia codziennego. Wielu z nas jednak od dzieciństwa ma traumę związaną właśnie z tym przedmiotem. Kiepskie oceny, surowa nauczycielka a przede wszystkim nierozumienie przedmiotu sprawiają, że do dziś czujemy niechęć przez matematyką. Nawet jeśli sami nie mamy zbyt dobrych wspomnień z królową nauk, musimy zrobić wszystko, by nasze dziecko od początku zaprzyjaźniło się z matematyką.

Może wydawać się to dziwne, ale nauka nie polega tylko i wyłącznie na ślęczeniu nad książkami i wytężaniu swojego umysłu. Maluchy mogą czerpać z nauki rozrywkę, pod warunkiem, że kupimy im odpowiednie zabawki dla dzieci.

Czy można uczyć dziecko poprzez zabawę?

Na rynku istnieje mnóstwo zabawek, które pomogą dzieciom oswoić się z matematyką. Jedną z najpopularniejszych jest domino. Nie jest to gra skomplikowana i z pewnością po jakimś czasie każdy maluch dokładnie pozna jej zasady. Dzięki grze w domino maluchy mogą nauczyć się takich działań jak dodawanie czy odejmowanie. Cała zabawa polega na tym, by dopasować do siebie ilość oczek z jednego klocka, do ilości oczek znajdujących się na innym klocku. Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich swoich klocków.

W nauce matematyki niezbędne także okażą się kolorowe liczydła. Różnobarwne koraliki nie tylko zwrócą uwagę dziecka ale również zachęcą je do zabawy a tym samym – nabywania wiedzy. Liczydła pomogą poznać maluchom działania takie jak odejmowanie czy dodawanie. To naprawdę przydatna rzecz, która nie jest droga a może w przyjemny sposób przekazać cenną wiedzę naszym dzieciakom.

Zarówno w sieci jak i sklepach stacjonarnych dostępne są również gry liczbowe, które z pewnością pomogą w wyrobieniu matematycznego sprytu u malucha. W przypadku starszych dzieci, które lubią spędzać czas przed komputerem, warto zachęcić je do korzystania z gier matematycznych online.

Takie zabawki dla dzieci wymagają od nich pełnego skupienia i koncentracji. To nie tylko świetna rozrywka ale także idealne ćwiczenia dla mózgu naszych maluchów.