Trening relacji dla par – czy warto?

Spotkać swojego księcia lub księżniczkę z bajki – kto o tym nie marzy? Niestety to nie takie proste. I wcale nie chodzi o trudności w poszukiwaniach drugiej połówki. Tworzenie związku nie kończy się na znalezieniu i zdobyciu odpowiedniego partnera. Tak naprawdę, to cała praca właśnie wtedy się zaczyna.

Dobry, zdrowy związek to coś, nad czym trzeba pracować każdego dnia. I choć taka praca daje dużo satysfakcji to nie zawsze jest ona łatwa. W dodatku w większości przypadków możemy polegać w niej tylko na własnych, nie zawsze dobrych doświadczeniach, ewentualnie radach przekazanych przez przyjaciół i rodzinę, które też nie zawsze są skuteczne.

Aby opanować jakąkolwiek dziedzinę zawsze warto trenować pod okiem specjalisty. I nie inaczej jest z relacjami uczuciowymi. Dlatego zawsze warto wybrać się na trening relacji.

Jak trening relacji może pomóc parze?

Treningi relacji odbywają się w formie spotkań z terapeutą. W trakcie sesji uczestnicy uczą się rozumieć mechanizmy swojego postępowania. Podczas takiej pracy można dostrzec swoje dotychczasowe działania w zupełnie nowym świetle.

Przede wszystkim jednak trening relacji uczy nowych umiejętności związanych z funkcjonowaniem w związku. Należą do nich sztuka komunikacji, ale nie tylko. Równie ważna jest budowa i podtrzymanie więzi. Przede wszystkim jednak istotą pracy w relacji jest umiejętność radzenia sobie z konfliktami tak, aby nie były one destrukcyjne. Konflikty bowiem, podobnie jak kryzysy, są naturalną częścią każdego związku.

Potrzymanie i rozwijanie relacji jest sztuką, którą można wytrenować. Jako istoty społeczne wszyscy mamy do tego predyspozycje. Cała praca polega na tym, aby nauczyć się je wykorzystać.

Warto wiedzieć, że posiadanie lub nie posiadanie „szczęścia w miłości” to swego rodzaju mit. Szczęście nie jest czymś, co się znajduje, lecz czymś, co trzeba zbudować.